Haber

Ukrayna Genelkurmay Başkanı: “Herson’da düşmanın kaçmaktan başka seçeneği kalmadı”

Ukrayna Genelkurmay Lideri Valeriy Zalujnıy, Rusya’nın ” Herson’daki savunma sınırının Dnipro Nehri’nin sol yakasına çekileceği” yönündeki açıklamasına ilişkin, Herson’da düşmanın kaçmaktan öbür seçeneğinin kalmadığını söyledi.

Zalujnıy, Genelkurmay Başkanlığının Telegram hesabından yaptığı açıklamada, Herson istikametinde düşmanın lojistik yollarını, birliklerinin denetim ve dayanak sistemini yok ettiklerini belirterek “Herson’da düşmanın kaçmaktan başka seçeneği kalmadı” sözünü kullandı.

Düşmanın ‘iyi niyet jesti’nin gerisinde Ukrayna Savunma Birliklerinin muazzam gayretlerinin olduğunu vurgulayan Zalujnıy, “Tıpkı Kiev’den ve Harkov bölgesinden geri çekilip Yılan Adası’nı terk etmesi gibi, Herson’dan muhtemel çıkışı da aktif eylemlerimizin sonucudur.” tabirini kullandı.

Ukrayna, Herson’da taarruza devam ediyor

Şimdiye kadar, Rus işgal birliklerinin Herson’dan kelamda geri çekilmesiyle ilgili bilgileri ne teyit ne de yalanlayabileceklerini söyleyen Zalujnıy, “Taarruzumuza devam ediyoruz.” dedi.

Zalujnıy, Ukrayna birliklerinin Herson tarafında, 1 Ekim’den bu yana 36,5 kilometre ilerledikleri ve geri alınan bölgenin toplam alanının 1381 kilometrekare olduğu bilgisini paylaştı.

Zalujnıy, Herson’da 41 yerleşim yerinin denetiminin tekrar sağlandığını kaydetti.

Son bir günde 12 yerleşim ünitesinde denetim sağlandı

Zalujnıy, son 24 saatte, Petropavlovka-Novoraysk istikametinde 7 kilometre ilerleyerek 6 yerleşim ünitesini, Pervomayısk-Herson’da ise 6 yerleşim ünitesinde denetimi sağladıklarını belirterek, toplam 264 kilometrekare toprağın düşmandan kurtarıldığını kelamlarına ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu